رفتن به مطلب
مرورگر پیشنهادی آرساکیا گیم مرورگر های تحت موتور کرومیوم می‌باشد، برای دانلود روی مرورگر انتخابی خود کلیک کنید
Google Chrome Microsoft Edge Ungoogled Chromium Brave Opera GX Opera

نکاتی در رابطه با طراحی Responsive

Kiya

ارسال‌های توصیه شده

با سلام خدمت شما دوستان.

امروز قصد دارم نکاتی رو در رابطه با طراحی یک سایت واکنش گرا (Responsive) برای شما بیان کنم.

امیدوارم با استفاده از این نکات سایت های خودتون رو بهبود ببخشید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. استفاده از Bootstrap

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که زمان زیادی رو برای طراحی بخش کوچکی از سایتتون با `CSS` به کار بگیرید. همچنین جهت واکنش گرا بودن بخش ها و تگ های خاص باید مقداری زمان بیشتر در کد نویسی CSS تون بگذارید.

یکی از راه حل های این موضوع که کار رو خیلی آسون تر میکنه استفاده از Bootstrap هستش. این زبان پیچیده نیست و کافیه فایل هاش رو دانلود کنید و به فایل کدتون وصل کنید و یا در قسمت <head> فایل ها رو مستقیم با لینک اصلی خود سایت Bootstrap لینک کنید.

بعد از لینک کردن، کافیه یکم دانش دربارش کسب کنید و با استفاده از واژه هایی که مشخص کردن در قسمت اتربیوت Class تگتون اون ویژگی رو بهش بدین.

برای مثال با استفاده از واژه btn btn-success میتوانید یک دکمه سبز رنگ (Success) برای خودتون ایجاد کنید.

<button type="button" class="btn btn-success">Success button with green color</button>
<button type="button" class="btn btn-danger">Danger button with red color</button>

همونطور که میبینید کافیه اون رو در اتربیوت class قرار بدید.

پس دیگه نیاز نیست زمان زیادی صرف طراحی بخش های مختلف کنید و با مشکل واکنش گرا نبودن مواجه بشید چون بسیاری از  Bootstrap واکنش گرا هست.

2. تعریف کردن فونت ها و اندازه ها به صورت واکنش گرا

خیلی از ما ها تقریبا تمام مقادیری که در وبسایتمون استفاده میکنیم بر حسب پیکسل (px) هست که به اصطلاح ایستا (static) هستن. بهتره این اندازه هارو با توجه به اندازه دستگاه تغییر بدیم که حالت واکنش گرا به خودشون بگیرن. مثال:

@media (min-width: 600px) { body {font-size:1rem;} }
@media (min-width:992px) { body {font-size:1.2rem;} }
@media (min-width:1200px) { body {font-size:1.5rem;} }

البته دقت کنید که برای این کار به اندازه دستگاه ها نیاز دارید که من در اختیارتون قرارش میدم:

تلفن های همراه: 600px

تبلت ها: 768px

لپ تاپ ها: 992px

کامپیوتر های بزرگ: 1200px

3. استفاده از CSS Grid

برای تعریف CSS Grid میتونیم بگیم که یک سیستم شبکه دو بعدی هست که برای تنظیم چیدمان عناصر و بخش های سایت استفاده میشه. شامل سطر ها و ستون ها یا همون خط های افقی و عمودیه. CSS Grid یکی از رقایب Bootstrap به حساب میاد و حرفایی برای زدن داره.

بنده خودم شخصاً به این سیستم علاقه ندارم و کار با Bootstrap رو ترجیح میدم. به همین خاطر دانشم در این بخش کمتر هست پس یک لینک براتون قرار میدم که در صورت تمایل میتونید مطالعه کنید: لینک

4. تست و بررسی واکنش گرا بودن

بعد از اینکه ساخت سایتتون به اتمام رسید، نوبت به تست کردنش با دستگاه ها و مرورگر های مختلف میرسه. برای این کار میتونید از سایت های بررسی واکنش گرا بودن سایت استفاده کنید. بنده این سایت رو پیشنهاد میدم: لینک

کافیه آدرس سایت رو وارد کنید و سایتتون رو با دستگاه های مختلف بررسی کنید.

جمع بندی:

برای تجربه بهتر کاربر ها و افزایش بازدید از سایتتون بهتره سایتتون رو به صورت Responsive طراحی کنید تا کاربران موبایل و سایر دستگاه ها بتونن به راحتی از خدمات شما استفاده کنن.

منتظر نظر های زیبا و سوالات خوبتون هستم.

لایک کردن مطلب یادتون نره.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بسیار عالی 

اگه میشه درمورد واحد های اندازه هم یه توضیح بده (px, remو ....)

???'? ?? ????????????          And.png                    

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ در 12:41، Kiya گفته است:

بعد از اینکه ساخت سایتتون به اتمام رسید، نوبت به تست کردنش با دستگاه ها و مرورگر های مختلف میرسه. برای این کار میتونید از سایت های بررسی واکنش گرا بودن سایت استفاده کنید. بنده این سایت رو پیشنهاد میدم: لینک

فکر کنم که با استفاده از (Inspect Element) هم بشه این کار رو کرد 

???'? ?? ????????????          And.png                    

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، M0rphine گفته است:

بسیار عالی

❤️

در 7 ساعت قبل، M0rphine گفته است:

اگه میشه درمورد واحد های اندازه هم یه توضیح بده (px, remو ....)

یک واحد دیفالت توی مرورگر های مختلف هست. برای مثال 1 rem تقریبا 16px هست. پیکسل که فکر کنم مشخصه، شما یک عکس رو با Paint باز کن و موس رو توی نقاط مختلف ببر میبینی که اون پایین مختصات نقطه رو بر حسب پیکسل بهت میگه. یا مثلا اندازه عکس ها بر حسب پیکسل هست. (1280*1280 یا 260*280)

یک واحد دیگه که برای واکنش گرا بودن هم خوبه vh هست که مخفف Viewport Heigh هست. مثلا width: 50vh یعنی عرض اون بخش 50% از صفحه کاربر رو پوشش میده (هر دستگاهی که داشته باشه با توجه به عرضش، عرض اون بخش میشه 50%)

در 6 ساعت قبل، MoonD گفته است:

خیلی مطلب مفیدی بود?? دمت گرم

❤️

در 5 ساعت قبل، M0rphine گفته است:

فکر کنم که با استفاده از (Inspect Element) هم بشه این کار رو کرد 

حتی خود مرورگر رو میتونید از حالت تمام صفحه (full screen) خارج کنید و اندازه پنجره رو تغییر بدید. ولی یک مشکلی که هست اینه که یک سری هاشون خودشون واکنش گرا هستن و نمیزارن اون جلوه اصلی سایت رو ببینی.

ویرایش شده توسط Kiya
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

مطلب مفید و کاربردی ممنون از شما

ویرایش شده توسط Iliya

??????? ?????? ????

لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ در 12:41، Kiya گفته است:

با سلام خدمت شما دوستان.

امروز قصد دارم نکاتی رو در رابطه با طراحی یک سایت واکنش گرا (Responsive) برای شما بیان کنم.

امیدوارم با استفاده از این نکات سایت های خودتون رو بهبود ببخشید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. استفاده از Bootstrap

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که زمان زیادی رو برای طراحی بخش کوچکی از سایتتون با `CSS` به کار بگیرید. همچنین جهت واکنش گرا بودن بخش ها و تگ های خاص باید مقداری زمان بیشتر در کد نویسی CSS تون بگذارید.

یکی از راه حل های این موضوع که کار رو خیلی آسون تر میکنه استفاده از Bootstrap هستش. این زبان پیچیده نیست و کافیه فایل هاش رو دانلود کنید و به فایل کدتون وصل کنید و یا در قسمت <head> فایل ها رو مستقیم با لینک اصلی خود سایت Bootstrap لینک کنید.

بعد از لینک کردن، کافیه یکم دانش دربارش کسب کنید و با استفاده از واژه هایی که مشخص کردن در قسمت اتربیوت Class تگتون اون ویژگی رو بهش بدین.

برای مثال با استفاده از واژه btn btn-success میتوانید یک دکمه سبز رنگ (Success) برای خودتون ایجاد کنید.

<button type="button" class="btn btn-success">Success button with green color</button>
<button type="button" class="btn btn-danger">Danger button with red color</button>

همونطور که میبینید کافیه اون رو در اتربیوت class قرار بدید.

پس دیگه نیاز نیست زمان زیادی صرف طراحی بخش های مختلف کنید و با مشکل واکنش گرا نبودن مواجه بشید چون بسیاری از  Bootstrap واکنش گرا هست.

2. تعریف کردن فونت ها و اندازه ها به صورت واکنش گرا

خیلی از ما ها تقریبا تمام مقادیری که در وبسایتمون استفاده میکنیم بر حسب پیکسل (px) هست که به اصطلاح ایستا (static) هستن. بهتره این اندازه هارو با توجه به اندازه دستگاه تغییر بدیم که حالت واکنش گرا به خودشون بگیرن. مثال:

@media (min-width: 600px) { body {font-size:1rem;} }
@media (min-width:992px) { body {font-size:1.2rem;} }
@media (min-width:1200px) { body {font-size:1.5rem;} }

البته دقت کنید که برای این کار به اندازه دستگاه ها نیاز دارید که من در اختیارتون قرارش میدم:

تلفن های همراه: 600px

تبلت ها: 768px

لپ تاپ ها: 992px

کامپیوتر های بزرگ: 1200px

3. استفاده از CSS Grid

برای تعریف CSS Grid میتونیم بگیم که یک سیستم شبکه دو بعدی هست که برای تنظیم چیدمان عناصر و بخش های سایت استفاده میشه. شامل سطر ها و ستون ها یا همون خط های افقی و عمودیه. CSS Grid یکی از رقایب Bootstrap به حساب میاد و حرفایی برای زدن داره.

بنده خودم شخصاً به این سیستم علاقه ندارم و کار با Bootstrap رو ترجیح میدم. به همین خاطر دانشم در این بخش کمتر هست پس یک لینک براتون قرار میدم که در صورت تمایل میتونید مطالعه کنید: لینک

4. تست و بررسی واکنش گرا بودن

کافیه آدرس سایت رو وارد کنید و سایتتون رو با دستگاه های مختلف بررسی کنید.

جمع بندی:

برای تجربه بهتر کاربر ها و افزایش بازدید از سایتتون بهتره سایتتون رو به صورت Responsive طراحی کنید تا کاربران موبایل و سایر دستگاه ها بتونن به راحتی از خدمات شما استفاده کنن.

منتظر نظر های زیبا و سوالات خوبتون هستم.

لایک کردن مطلب یادتون نره.

عالی

Nᴜᴍʙᴇʀ Oɴᴇ Fᴀᴍɪʟʏ

OddiN.png

Norse.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید.
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...