MoonWolff

پژو آردی چه مزایا و معایبی دارد؟

6 ارسال در این موضوع قرار دارد

Peugeot_RD_carnoter-4.jpg

 

پژو آردی همان پژو ۴۰۵ است که با قیمتی باور نکردنی به فروش می رسد. این جمله در زمان ورود آردی به بازار، یکی از تبلیغ هایی بود که در میان مردم دهان به دهان می چرخید. پژو آردی تفاوت هایی اساسی با ۴۰۵ داشت، با این حال توانست به فروش بالایی دست یابد. در این مقاله توربومگ درباره آردی، انواع آن، مزایا و معایبش صحبت می کنیم.

 

گفته می شود که نام پژو آردی (RD) برگرفته از سیستم دیفرانسیل آن است. این خودرو، دیفرانسیل عقب است و معادل انگلیسی این نوع سیستم تعلیق Rear wheel drive است. RD برای افرادی تولید شد که به ظاهر خودرو بیشتر از سایر قسمت ها اهمیت می دهند و در عین حال، پول خرید خودروهای به روز را ندارند!

 

5cbef1d488c79-w0h0q70.jpg

 

آردی، پیکانی بود که با لباس پژو ۴۰۵ وارد بازار شد و به همین دلیل، قیمت ارزانی داشت. در اواخر دهه هشتاد، زمانی که پژو ۴۰۵ قیمتی برابر با ۹ تا ۱۰ میلیون داشت، پژو آردی صفر، زیر ۹ میلیون تومان خرید و فروش می شد. شاید در تصور هر کسی نگنجد که در آن زمان، سه میلیون تومان مابه التفاوت، بسیار زیاد به حساب می آمد.

البته طی چند دهه اخیر، پیکان و پراید هم جزو خودروهای ارزان قیمت کشور ما بوده اند، اما دلیل خرید این دو مدل خودرو، زیبایی ظاهری شان نبوده است. در واقع، دلایل متعددی منجر به تولید پژو آردی شد، اما مهم ترین آن، همانی بود که گفتیم؛ خودرویی ارزان با ظاهری زیبا!

 

5cbef1d47f3a9-w0h0q70.jpg

 

ممکن است بعضی افراد، از به کار بردن کلمه زیبا برای ۴۰۵ ایراد بگیرند. باید به این دسته بگوییم که در آن سال ها، تنوع خودرو در کشور، به ویژه در رده قیمتی پژو ۴۰۵ زیاد نبود تا جایی که از خودروهایی چون «دوو سیلو»، «رنو سری ۲۱» و «هوندا آکورد» به عنوان خودروهای محبوب و لوکس آن سال ها یاد می شود. تصاویر این خودروها را در زیر ببینید. آیا همچنان پژو ۴۰۵ خودرویی معمولی به نظر می رسد؟

 

 

پژو آردی اولین بار در سال ۷۸ به بازار آمد. مدلی که از سال ۸۲ به بعد روانه بازار شد، اشکالات کمتری داشت و به لحاظ برخی امکانات، کامل تر از مدل های قبلی بود. شرکت سازنده یعنی «ایران خودرو»، تغییراتی در این مدل ها به وجود آورد و آن ها را بهینه کرد. مدل بهینه شده، «RDi» نام گرفت. از جمله تغییرات صورت گرفته در این مدل، مجهز کردن آن به سیستم موتور انژکتوری بود.

 

5cbef1d486b68-w0h0q70.jpg

 

شاید شما هم درباره تقویت موتور پژو آردی شنیده باشید. بزرگ ترین ضعف این خودرو در قسمت مشخصات فنی، از جمله پیشرانه و گیربکس آن است، اما همان طور که گفتیم، شباهت ظاهر آن به خودروهای سری ۴۰۵ و جی ال ایکس، چنان برای مردم دلچسب بود که دردسرهای مربوط به سیستم پیشرانه این خودرو را به جان خود و خانواده شان می خریدند. شاید شما هم مثل من در سال های قبل، مادر و بچه های یک خانواده را دیده باشید که در حاشیه جاده منتظرند تا پدر خانواده خودروی آردی شان را درست کند.

با توجه به اینکه قبلاً از پژو ۴۰۵ و انواع آن سخن گفته ایم، ذکر مطالبی چون مشخصات ظاهری پژو آردی، کاری گزاف به نظر می رسد؛ بنابراین در ادامه به مزایا و معایب پژو آردی می پردازیم.

 

مزایای پژو آردی

بدنه پژو آردی از استحکام خوبی برخوردار است. باید منصفانه بگوییم با اینکه بدنه پژو آردی از روی بدنه خودرویی دیگر کپی شده است، همچنان کیفیت دارد. درست است که پژو آردی، قیمتی بسیار پایین نسبت به دیگر مدل های پژو داشت، اما تولیدکننده برای ساخت این خودرو، مواد اولیه مرغوب و مونتاژی مناسب را به کار گرفته بود.

این موضوع در مورد داخل کابین خودرو هم صدق می کند. به جرئت می توان گفت که صندلی های پژو آردی، تفاوت چندانی با صندلی های پژو ۴۰۵ تولید سال های اخیر ندارند. در مورد داشبورد و رودری ها هم باید بدانید که کیفیتی مناسب و حتی بهتر از برخی محصولات این سال ها دارند. داشبورد و رو دری های پژو آردی به جای پلاستیک خشکی که این روزها در تولید خودروها زیاد به کار می رود، از جنس چرم فشرده تهیه شده اند.

 

5cbef1d484da6-w0h0q70.jpg

 

کابین و صندوق عقب جادار پژو آردی، وام گرفته از ۴۰۵ است و فضای بسیار مناسبی در اختیار سرنشینان قرار می دهد. دید مناسب از داخل کابین خودرو به بیرون، از دیگر مزایای آن است.

درست است که پژو آردی در رنگ های متنوعی تولید نمی شد، اما اگر بخواهیم جنبه مثبت قضیه را بنگریم، باید به این نکته اشاره کنیم که صاف کاری و ترمیم خودروهایی که رنگ روغنی دارند، راحت تر و کم هزینه تر از خودروهایی با رنگ متالیک است. تمام پژو آردی ها با رنگ روغنی تولید می شدند.

امکانات رفاهی پژوهای آردی که از سال ۸۲ به بعد تولید شده اند، شامل کولر و بخاری، فرمان هیدرولیک، شیشه ‌بالابرهای برقی درب های جلو، آینه‌ های جانبی با تنظیم دستی از داخل کابین، شیشه عقب گرمکن دار، سیستم صوتی با پخش نوار کاست دارای رادیو و ساعت دیجیتال می شود. لازم به ذکر است که کولر و بخاری پژو آردی، عملکرد خیلی خوبی دارند. مدل های قبلی، کولر و فرمان هیدرولیک نداشتند و سیستم سوخت رسانی شان کاربراتوری بود.

پژو آردی به دلیل داشتن بدنه قرص و محکم، در سرعت های بالا عملکردی بهتر از پراید دارد. صداهای اضافی و عدم تعادل مدل های گوناگون پراید، به ویژه در سرعت بالا، بسیار آزار دهنده است.

 

5cbef1d482f64-w0h0q70.png

 

معایب پژو آردی

طراحی پژو آردی در قسمت عقبی و چراغ ها شبیه به مدل GL (طرح اولیه ۴۰۵) است که کمی با نمای کلی خودرو ناهماهنگ است.

پژو آردی در رنگ های متنوع و مختلفی ارائه نشد.

این خودرو دیفرانسیل عقب است و به همین دلیل، فضای قرار گرفته در اختیار سرنشینان عقب، کمتر از فضای موجود در ۴۰۵ است. در مورد فضای صندوق عقب نیز چنین مشکلی وجود دارد. در پژو ۴۰۵ لاستیک زاپاس در زیر کفی صندوق است و در پژو آردی به داخل صندوق انتقال یافته است.

شتاب گیری پژو آردی به دلیل پیشرانه ضعیف و اتاق سنگین آن، ضعیف است.

جلوبندی پژو آردی، ضعیف است.

 

نکته: مزایا و معایبی که گفته شد در مورد همه مدل های پژو آردی صدق می کند.

 

5cbef1d48aa14-w0h0q70.jpg

 

مشخصات فنی پژو آردی

مشخصات فنی پژو آردی به شرح زیر است:

نوع موتور: ۴ سیلندر ۸ سوپاپه

حجم موتور: ۱۶۰۰ سی سی

نوع گیربکس: ۵ دنده دستی

حداکثر توان موتور: ۶۹ اسب بخار در ۵۰۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور: ۱۱۰ نیوتن متر در ۳۷۵۰ دور در دقیقه

شتاب صفر تا ۱۰۰: ۱۵ ثانیه

حداکثر سرعت: ۱۷۵ کیلومتر در ساعت

حجم مخزن سوخت: ۵۲ لیتر

مصرف سوخت ترکیبی: ۱۳ لیتر در هر صد کیلومتر برای کاربراتوری و ۱۱ لیتر در هر صد کیلومتر برای انژکتوری

سیستم آلایندگی: یورو ۱ (فقط برای انژکتوری)

 

شرکت تولیدکننده پژو آردی آی از سال ۱۳۸۵ به بعد برای جبران ضعف شتاب گیری این خودرو، سیستم پیشرانه آن را بهینه کرد و مدل بهینه شده را «پژو روا» نامید. 

 

5cbef1d47b4d4-w0h0q70.jpg

 

اگر ویژگی های مثبت و منفی دیگری از پژو آردی سراغ دارید، برای ما بنویسید. این خودرو با وجود تمامی ایراداتی که به آن وارد است، جزو خودروهای پر فروش در کشور ما بوده است. در حال حاضر نیز در سطح شهر، مدل هایی از این خودرو به ویژه مدل آردی آی تردد می کنند. شما هم اگر پول کافی برای خودرویی بهتر نداشته باشید، حاضر به خرید پژو آردی می شوید؟ اگر نه، برای آرساکیا بنویسید که چه خودرویی را جایگزین آردی می کنید؟

  • مرسی 1

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

داش راستش نفهمیدم چی شد ولی گفتن زحمت کشیدی این همه مطلب نوشتی یه کامنت بزارم😂

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری